Co szykuje nam rząd

6 grudnia 2011

Wszyscy doskonale wiedzą, że polski system emerytalny od dawna nie spełnia pokładanych w nim nadziei, a pomysły na zmiany i wprowadzone już zmiany niestety nie dają odpowiedzi na podstawowe pytanie jak będą w przyszłości wyglądały świadczenia emerytalne. Wprawdzie toczy się od dawna dyskusja co zrobić z tą żabą, ale jakoś nie ma chętnego aby ją zjeść. O ile jednak obecni emeryci nic już w tej kwestii nie mogą zrobić, o tyle przyszli emeryci, którzy teraz oszczędzają bądź zaczynają oszczędzać na swoje przyszłe świadczenia emerytalne są jak najbardziej zainteresowani zmianami. I co najważniejsze powinni mieć wpływ na to. Tymczasem nasi rodacy niekoniecznie maja rozeznanie na jakich zasadach działają fundusze emerytalne, jak się je wybiera oraz, które są najlepiej na rynku notowane. Tymczasem w wyborze pomoże nam ranking funduszy emerytalnych, bowiem jak wiemy ofert jest wiele, a wybór trudny.
– To prawda ranking funduszy emerytalnych daje nam wykładnię o funduszach i z poziomu rankingu można już przejść do wypełnienia wniosku. W wyborze najkorzystniejszego funduszu powinniśmy kierować się stopa zwrotną. Stopa zwrotu z inwestycji jest podstawową miarą oceny efektywności polityki inwestycyjnej ofe. Stopa zwrotu funduszu obliczana jest przez poszczególne ofe na koniec marca i września każdego roku za ostatnie 36 miesięcy. Wartość tę wylicza się w oparciu o zmianę wartości jednostki rozrachunkowej. Informacje o wartości stóp zwrotu ofe podawane są do publicznej wiadomości przez komisję nadzoru finansowego. Ostatnie stopy zwrotu  za okres od 30 września 2008 roku do 31 września 2011 przedstawiają się następująco: najwyżej jest  pko bp bankowy – 16, 138%, drugie miejsce okupuje allianz – 15, 980%, a na trzecim Ing – 15, 901% – powiedział jeden z inwestorów.
Jednakże przyszli emeryci nie mają tak do konca wpływu na końcowy efekt, czyli emerytury, a perspektywa podobnych emerytur jakie mają obecni emeryci, a nawet mniejszych zupełnie im nie odpowiada. Nie odpowiada też rządowi, a kością niezgody są fundusze ofe czyli otwarte fundusze emerytalne. W związku z tym obniżono o 5 pkt. Proc. składkę na ofe, a resort pracy rozważa również umożliwienie naszym rodakom wycofania się z ofe. A to dlatego, ponieważ resort jest zdania, że dobrowolność w tej sprawie niejako zmusiłaby otwarte fundusze emerytalne do lepszego zarządzania powierzonymi im środkami, do większej dbałości o interesy członków funduszy, a także zwiększenia konkurencyjności na rynku i zmniejszenia prowizji. Są i inne propozycje. Na przykład aby fundusze ofe otrzymywały jak najwyższą składkę, a jeżeli nie w gotówce to przynajmniej w obligacjach emerytalnych. Jednakże najlepiej gdyby obligacje zostały zastąpione akcjami specjalnego funduszu majątkowego, które są gwarantowane przez skarb państwa.