Fundusze kapitałowe i zarobki

2 sierpnia 2013

Fundusze kapitałowe są jednym z najbardziej rozpowszechnionych sposobów na to, by w dość krótkim czasie i przy niezbyt ogromnym nakładzie pieniędzy, zarobić sporo.

Rzecz jasna zawsze znajdą się sceptycy tego typu inwestycji, jednak jest kilka niepodważalnych faktów, które mówią o tym, że fundusz kapitałowy pozwala zarobić dobrze, przy założeniu, że nie jesteśmy bardzo niecierpliwi i zbyt impulsywni jako inwestor. Jak zainwestować w fundusz kapitałowy? Sposobów jest kilka, a najpopularniejszy z nich to współpraca z funduszami poprzez pośrednictwo firmy ubezpieczeniowej bądź też banku komercyjnego. Polega to na tym, że albo wpłacamy dużą kwotę jednorazowo na wybrany przez siebie fundusz, albo też wpłacamy regularnie mniejsze kwoty np. miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie. Firma inwestuje nasze środki zgodnie z tym, jakie fundusze wybraliśmy do inwestycji. I teraz wystarczy już tylko czekać na zyski. Kiedy pojawią się wspomniane zyski? Na to pytanie odpowiedzi może być wiele.

Równie dobrze można powiedzieć, że zysk zobaczymy już za pól roku, a równie dobrze, że dopiero za lat dziesięć. Wszystko zależy od tego jaki zysk nas faktycznie zadowala i czy rozpoczęliśmy oszczędzanie w dobrym momencie i zainwestowaliśmy w dobry fundusz. Jednak w perspektywie długoletniej – co oznacza minimum pięć, a najlepiej dziesięć lat – można mówić o tym, że tylko wielki pechowiec może stracić na inwestycji w fundusz kapitałowy. Albowiem zawsze jest tak, że giełda odnosi dobre wyniki w dłuższych perspektywach. Nawet jeśli trzy lata inwestycji będą przynosić straty, to pozostałe siedem lat mogą nam to wynagrodzić z nawiązką. Warto jest więc poczekać nieco dłużej niż 2-3 lata, bo istnieje duże ryzyko, że trafimy na dość słaby okres i z inwestycji wyjdziemy niezadowoleni.

Tak więc inwestycja w fundusz to przede wszystkim cierpliwość.