Jak zacząć inwestować w fundusze? Poradnik dla początkujących

11 grudnia 2015

Już prawie 160 mld zł trzymają Polacy w funduszach inwestycyjnych. Inwestowanie niesie jednak za sobą wiele wyzwań, które trzeba pokonać, aby osiągnąć atrakcyjne stopy zwrotu. Fundusze to dość skomplikowane instrumenty finansowe, dlatego przed rozpoczęciem korzystania z nich warto czegoś się o nich dowiedzieć. Oto kilka praktycznych porad dotyczących inwestowania w fundusze dla początkujących.

Fundusz inwestycyjny to zarządzana przez profesjonalistów instytucja, która lokuje środki powierzone przez klientów w różnego rodzaju aktywa, np. obligacje, akcje, surowce. Oferta funduszy inwestycyjnych jest bardzo zróżnicowana, z łatwością znajdzie w niej coś dla siebie zarówno początkujący inwestor, jak i bardziej doświadczony gracz.

Nie trzeba być fachowcem

Inwestycja w fundusze nie wymaga od klienta ani fachowej wiedzy na ten temat, ani codziennego śledzenia zmian na giełdzie. Od tego są zatrudnieni w towarzystwach funduszy inwestycyjnych specjaliści, którzy na bieżąco decydują o tym, w co zainwestować powierzone środki, by na nich zarobić. Dodatkowo, by móc rozpocząć przygodę z funduszami, nie potrzebujmy wielkich kwot. W większości przypadków pierwsza wpłata wynosi od kilkuset do tysiąca złotych.

Określ warunki inwestycji

Przed rozpoczęciem inwestycji powinniśmy określić podstawowe elementy strategii inwestycyjnej, takie jak m.in:

  • rodzaj funduszu,
  • moment rozpoczęcia inwestycji i jej zakończenia, (horyzont czasowy),
  • oczekiwany zysk,
  • maksymalną dopuszczalną stratę kapitału itp.

Ustalenie tych czynników pozwoli nam dobrać odpowiedni fundusz do naszych oczekiwań i preferencji, a także pomoże podjąć właściwe kroki w czasie trwania inwestycji, w zależności od panującej sytuacji na rynku.

Warto poznać historię wyników funduszu

Przed wyborem konkretnego funduszu warto prześledzić jego dotychczasowe wyniki. Na ich podstawie możemy zweryfikować, jak zachowywał się dany fundusz w okresie hossy, a także w czasie giełdowych spadków. Powinniśmy także sprawdzić aktualną sytuację danego TFI. Zweryfikujmy dotychczasowe wyniki inwestycyjne, a także wiedzę osoby zarządzającej inwestycjami.

Nie zapomnij o dywersyfikacji

Gdy zaczniemy inwestować, pamiętajmy przede wszystkim o zróżnicowaniu swojego portfela, co w świecie finansów nazywane jest dywersyfikacją. Chodzi o to, by lokować swój kapitał w aktywa różnych rodzajów, a w przypadku tych samych aktywów w fundusze kilku TFI. Dywersyfikacja ma na celu ochronę inwestora przed większymi stratami, a także przed gorszymi wynikami zarządzania przez dany fundusz.

Uważaj na koszty wyjścia z inwestycji

Przed podpisaniem umowy z konkretnym TFI pamiętajmy o tym, by poznać wysokość opłat związanych z umową, ponieważ mogą one mieć duży wpływ na stopę zwrotu z inwestycji.