Kapitalizacja odsetek

28 lutego 2012

Klienci rynku lokat w zasadzie już przyzwyczaili się, że na zwyżki w oprocentowaniu depozytów bankowych raczej nie mają co liczyć. Dlatego wybór najlepszej dla siebie lokaty nie jest łatwym i prostym zadaniem. Zresztą na zysk wpływa nie tylko oprocentowanie lokat, ale także wiele innych czynników takich jak chociażby sposób kapitalizacji odsetek, okresu na jaki zakładamy lokatę czy też od inflacji oraz podatek Belki. Poza tym mamy stale ten sam dylemat, jaką wybrać lokatę i w jakim banku i czy, biorąc pod uwagę oprocentowanie lokat bankowych, ranking da nam odpowiedź na dręczące nas pytania. Z pewnością porównania najlepszych ofert wiele wyjaśniają, najlepsze oprocentowanie lokat bankowych też pomoże wybrać, można też na stronach internetowych znaleźć wszelkiego rodzaju promocje, rabaty i upusty.
Dlaczego tak drastycznie spadło oprocentowanie lokat, które jeszcze nie tak dawno sięgało kilkunastu procent, a lokaty były sztandarowym produktem bankowym? Zresztą wystarczy spojrzeć na oprocentowanie lokat 2008 r. oraz 2010r. Odpowiedź w zasadzie jest prosta, ponieważ banki mają kapitał i nie muszą już tak zabiegać o pieniądze jak wówczas, kiedy ich kasy świeciły pustkami. O tym, że banki mają nadwyżki finansowe świadczy ich zaangażowanie w transakcje sprzedaży przez NBP krótkoterminowych papierów wartościowych. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że banki nie mogą całkowicie odpuścić tego tematu, dlatego na tym rynku można jeszcze znaleźć ciekawe propozycje, w miarę korzystne oprocentowanie oraz zupełnie przyzwoite lokaty.
Najczęściej też wybierane są lokaty z dzienną kapitalizacja odsetek, a to z tego powodu, ponieważ unikają odpowiedzialności, jeśli chodzi o podatek Belki.
Póki co niewiele zmienia się również w rankingach. W rankingu lokat 6-miesięcznych na czele są aig bank, fm bank i polbank. W pierwszej piątce jest jeszcze toyota bank i invest bank. W zestawieniu 3- miesięcznym przodują polbank, inwvest bank oraz allianz bank, a w rankingu lokat 3-miesięcznych z dzienną kapitalizacją odsetek najlepsze są getin bank, noble bank i fm bank. Aby dokonać tego najwłaściwszego wyboru należy dokładnie śledzić wszelkie rankingi, porównania i zestawienia.