Lokata bankowa, dla kogo?

29 listopada 2011

Lokata bankowa to dobra forma na zarówno zaoszczędzenie jak i zarobienie pieniędzy. Obecnie prawie każdy bank oferuje lokaty bankowe, które dzielą się na wiele rodzajów. Każdy klient powinien znaleźć odpowiednią dla siebie lokatę.

W dzisiejszych czasach nie wielu ludzi może pozwolić sobie na odkładanie dużych sum pieniędzy. Nie mniej jednak trzymanie ich w skarpecie nie jest dobrym sposobem na oszczędzanie. Warto jest zainwestować pieniądze w lokatę.
Definicja lokaty bankowej mówi nam, że jest to depozyt składany w banku, który na podstawie umowy procentuje, a bank wypłaca nam należne odsetki. Im większa suma pieniędzy tym więcej zarobimy. Lokatę bankową można paradoksalnie nazwać pożyczką klienta dla banku, ponieważ pieniądze złożone w depozyt, istnieją tam tylko w formie elektronicznej.
Lokata bankowa dzieli się na kilka grup. Najpopularniejszą lokatą, a zarazem najchętniej wybieraną przez klientów jest lokata terminowa. Jak sama nazwa wskazuje składana jest na pewien okres czasu. W razie wcześniejszej wypłaty pieniędzy z depozytu grozi utrata wszystkich odsetek. Niektórzy klienci bankowi zakładają lokaty nawet na parę lat.
Z kolie lokata rentierka przeznaczona jest dla osób z grubszym portfelem. Oprocentowanie na lokacie w niektórych przypadkach może być negocjowane przez klienta. Aby założyć lokatę rentierską należy przygotować dużą sumę pieniędzy. Na przykład w ekskluzywnym banku Nobel Bank minimalna wpłata na lokatę rentierską to 500 tysięcy złotych. Taka kwota dla prostego zjada chleba jest często nie wyobrażalna.
Dla tych, którzy chcą uniknąć podatku belki oferowana jest lokata jednodniowa, na której zyski naliczane są każdego dnia. Dzięki temu, taki rodzaj lokaty nie wiąże się z podatkiem od zysków kapitałowych.
Lokata bankowa to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy zarówno dla osób, którzy nie mają ich za wiele jak również dla tych, którzy nie wiedzą co z nimi zarobić.