Może wrócą do łask

7 grudnia 2011

Przez ostatnie miesiące, a nawet lata oprocentowanie częściej spadało niż rosło, o kursach dwucyfrowych inwestorzy już dawno zapomnieli i wszystko wskazuje na to, że banki im raczej tego nie przypomną. Normą się natomiast stało, że najczęściej oprocentowanie lokat nie przekracza 6 procent. Wprawdzie są, ale tylko sporadyczne przypadki, pojawiającego się w niektórych bankach wyższego oprocentowania, ale najczęściej dotyczą codziennej, bądź kwartalnej kapitalizacji odsetek, bądź też lokat kupowanych w pakietach oszczędnościowych. Oczywistym jest, że największym powodzeniem wśród klientów tak indywidualnych jak i firm cieszą się lokaty krótkoterminowe i bez tak zwanego podatku Belki.  Listopad i grudzień dla rynku lokat są zazwyczaj miesiącami raczej spokojnymi, jak będzie teraz nie wiadomo, ale należy przypuszczać, że będzie podobnie. Przypomnieć tylko można, że rok temu pod jego koniec oprocentowanie lokat zaczęło się stabilizować i przestało spadać. Od pewnego też czasu daje się zauważyć większe zainteresowanie banków lokatami dla firm. Banki już zdążyły zauważyć, że kondycja finansowa firm nie jest najgorsza – przynajmniej niektórych -, a banki na koniec roku chcą poprawić swoje bilanse finansowe, dlatego starają się uatrakcyjnić lokaty inwestycyjne dla firm. Natomiast lokaty dla klientów indywidualnych, Natomiast miarę korzystne lokaty też można znaleźć trzeba tylko intensywnie śledzić ten rynek. Natomiast na przykład polisy lokacyjne? Część klientów myli jednak polisy lokacyjne Natomiast lokatami. Jest to nieporozumienie, ponieważ polisy lokacyjne są polisami ubezpieczeniowymi na życie opakowanymi tylko Natomiast lokaty bankowe.
– Podstawowa różnica to oczywiście brak podatku Belki od wypłacanych z polisy pieniędzy. Jeśli z umowy ubezpieczenia wynika, że klient po roku zarobi 6 proc., to jest to 6 proc. i ani grosza mniej. W przypadku lokaty od naliczonych odsetek bank zawsze potrąci 19 proc. podatku (oprocentowanie podane w reklamach i na plakatach zwykle nie uwzględnia podatku, bank chwali się więc oprocentowaniem 6 proc., choć w rzeczywistości klient na rękę dostanie niecałe 5 proc. po opodatkowaniu). Natomiast związku Natomiast tym, że resort finansów ma zamiar zlikwidować dzienną kapitalizacje odsetek, być może polisy lokacyjne zdobędą rynek swoją korzystniejszą ofertą – powiedział jeden z klientów tego rynku.
Póki co jednak polisy lokacyjne, czy też lokatopolisy cieszą się umiarkowanym zainteresowaniem i klienci wybierając już tak zwane kombinowane lokaty skłaniają się raczej do pakietów inwestycyjnych, inwestycyjnych których lokaty łączone są z funduszami inwestycyjnymi. Ale kto wie gdy z rynku znikną lokaty z dzienną kapitalizacja odsetek być może polisy lokacyjne wrócą do łask.