Plastikowe pieniądze

14 września 2011

Coraz częściej zadajemy sobie pytanie czym, jak i kiedy płacić? A więc gotówką, czy też za pośrednictwem kart płatniczych? Po jakie też najlepiej sięgać karty, kredytowe czy może lepiej zaopatrzyć się w karty debetowe?

Coraz więcej pytań i coraz mniej konkretnych wskazówek. Z pewnością też od czasu kiedy w Polsce zaczęły funkcjonować bankomaty życie stało się prostsze i łatwiejsze. Bankomaty można spotkać już praktycznie wszędzie. Klienci banków nie muszą już wystawać w kolejkach przed kasami bankowymi po to tylko, aby wybrać gotówkę i nie muszą nosić jej przy sobie, bowiem zawsze jest to problem. Natomiast karty płatnicze, obojętnie czy są to karty kredytowe czy karty debetowe pozwalają na bezgotówkowy obrót, a także na wybieranie pieniędzy z bankomatów.
Najprościej plastikowymi pieniędzmi jest płacić w sklepach oraz w firmach usługowych. Dla osób mających kłopoty z gotówką system płacenia kartami okazał się najlepszym z możliwych.

Niestety później stał się też ich problemem. Od kiedy karty kredytowe, bankomatowe, czy karty debetowe zaczęły funkcjonować w naszym systemie bankowym niemal całkowicie wyparły z obrotu gotówkę. Jednakże nie wszyscy pamiętają, że za pośrednictwem kart zaciągamy kredyt w banku, z którego musimy rozliczyć się w terminie określonym przez bank. Jeżeli tego nie zrobimy będziemy mieli z tego powodu poważne kłopoty finansowe, bowiem kary z tego tytułu są naprawdę dotkliwe. Dlatego trzeba znać zasady funkcjonowania kart kredytowych i ściśle je przestrzegać. Trzeba dobierać oferty banków do naszych możliwości finansowych, trzeba wyznaczać sobie priorytety. Na przykład czy ma to być limit kredytowy, oprocentowanie, czy może terminy odsetkowe.

Tymczasem nadal wielu właścicieli kart kredytowych przyznaje się do kompletnej niewiedzy, dla nich limit kredytowy czy termin bez odsetkowy to czysta abstrakcja. A są tacy, którzy mają w portfelu kilka czy nawet kilkanaście kolorowych kartoników. Czy w takiej sytuacji można się dziwić, że  zapominają o terminach rozliczeń z bankiem, albo po prostu gubią się w tym wszystkim. Dlatego jest tyle nie spłacanych kredytów, zaległości i finansowych problemów właścicieli kart. Dlatego banki postanowiły skończyć z rozdawnictwem kart kredytowych i bardziej przyglądają się już finansowym możliwościom swoich klientów.