Polegać na własnej ocenie

14 listopada 2011

Wydawać by się mogło,  że banki dosłownie biją się o klienta, o jego pieniądze, oszczędności, prześcigają się w ofertach, oprocentowaniach takich kont i opłatach bankowych. Nic z tych rzeczy, konta bankowe, konta osobiste, nie mylić z rachunkami oszczędnościowymi, najczęściej są nie oprocentowane, lub oprocentowane w tak minimalny sposób,  że najlepiej jakby tego oprocentowania w ogóle nie było. I na tych nie oprocentowanych kontach Polacy trzymają miliardy złotych, może nawet nie wiedząc, że konta te są nie oprocentowane. Gdyby pieniądze te zainwestowali w lokaty, bądź złożyli na rachunki oszczędnościowe mieliby przynajmniej zagwarantowane odsetki. Tylko bank ochrony środowiska za swoje wyjątkowe konto płaci uczciwe odsetki /7%/. Ale nie ma nic za darmo, bowiem bank ten ma też swoje wymagania, o których klient dowie się z oferty bankowej. Tak czy inaczej Polacy nie trzymają już pieniędzy w domu, a raczej na kontach w bankach bądź na lokatach. Powinni tylko pamiętać, że mają prawo wyboru, najlepiej wybrać dla siebie najkorzystniejszą ofertę, dlatego najlepszym wyjście byłoby porównanie lokat bankowych ofert, i konta to jeden z najlepszych sposobów na wybór najkorzystniejszej propozycji bankowej. Drugim takim sposobem jest zastosowanie kalkulatora, a trzecim zdanie się na opinię i wybór konta przez doradcę finansowego.

Najlepiej polegać na własnej ocenie, doradcy też nie zawsze najlepiej doradzą. Fakt, że warto zobaczyć porównanie lokat bankowych, kredytów, itp. Różni są doradcy i różne ich opinie, ale skoro ktoś nie potrafi sobie sam poradzić, konta bankowe porównanie są dla niego czarną magią, a tak też często bywa, niech skorzysta z pomocy doradcy. Lepiej to niż branie w ciemno pierwsze z brzegu propozycji. Pamiętać jednak należy,  że zawsze lepsze będzie konto internetowe niż konto założone w tradycyjny sposób  w tradycyjnym banku. Konto internetowe jest przede wszystkim tańsze w obsłudze. Sprawdźmy więc w pierwszej kolejności oferty banków internetowych, a dopiero później tradycyjnych. Poza tym konta w bankach internetowych są dla klienta dostępne przez 24 godziny na dobę, poza tym zyskujemy czas i pieniądze.

To prawda, banki i konta internetowe są tańsze i tracimy mniej czasu na operacje bankowe. Na przykład mbank i jego ekonto. Bank nie pobiera pieniędzy za założenie takiego konta, nie pobiera też żadnych opłat za przelewy wpływające oraz wypływające z tego banku i ekonta klienta oraz za zlecenia stałe /nie do pomyślenia w banku tradycyjnym/. Podobną ofertę ma jeszcze ing bank śląski oraz lukas bank. Pozostałe banki pobierają już jakieś opłaty. Może nie są to wygórowane kwoty, ale jednak są. Generalnie jednak, biorąc pod uwagę także karty bankomatowe, wydawane przy okazji zakładania kont, mbank ma mimo wszystko najkorzystniejszą ofertę. Dlaczego? Z prostej przyczyny, nie pobiera opłat za wydanie pierwszej karty visy electron, za korzystanie z bankomatów cash4you, ecard i bz wbk, za korzystanie z innych bankomatów w kraju klient płaci tylko 5 zł, a za granicą 0 zł. Poza tym klient może liczyć w tym banku na bezprowizyjne wypłaty gotówkowe oraz wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe/5,5%/.