Rózne opcje

1 grudnia 2011

Powalczyć o w miarę korzystne lokaty zawsze można i można coś dla siebie znaleźć, ale zysk z nich nie jest już tak atrakcyjny jak to było jeszcze do niedawna. Rynek lokat bankowych ma jednak nadal swoje niepodważalne atuty, bowiem nadal zalicza się do najbezpieczniejszych. Jest to ważne tym bardziej teraz, kiedy na światowych rynkach europejskich zawirowania. Giełda Papierów Wartościowych czy fundusze inwestycyjne to zupełnie inna bajka, ale inwestycyjna bajka. Na tych rynkach można wiele zyskać, ale i wiele stracić. Na lokatach wprawdzie niewiele się zyskuje, ale i nie traci. Prawdą jest, że banki nie są już aż tak zainteresowane rynkiem lokat, ale nie oznacza to, że lokaty całkowicie wypadły z kręgu ich zainteresowań. Mało tego, aby na przykład uatrakcyjnić swoją ofertę wyszły z propozycją łączenia lokat z funduszami inwestycyjnymi. Są to tak zwane lokaty strukturyzowane, które łączą lokaty z funduszami i tym samym łączą także bezpieczeństwo zdeponowanych środków z możliwością dodatkowych zysków osiąganych ze wzrostu wartości funduszy inwestycyjnych.
-  Problem tylko w tym, że z rynkiem funduszy też ostatnio nie jest najlepiej i częściej niestety w nim o spadki niż o wzrosty. Tak czy inaczej jest to z pewnością jakiś pomysł, jakaś zachęta dla klientów, a także dla inwestorów. Wydaje się, że w chwili obecnej lokaty strukturyzowane to chyba najbardziej optymalne rozwiązanie. Warto jeszcze dodać, że oprocentowanie takich lokat sięga nawet 10 -18% procent – stwierdził jeden z klientów tego rynku.
Zasada działania lokat z funduszem jest bardzo prosta: połowa środków lokowana jest na wyżej niż zwykle oprocentowanej lokacie bankowej , a druga połowa w funduszu inwestycyjny /mogą też być inne proporcje, wszystko zależy od oferty/. Czasami klient może wybierać fundusz, jednakże najczęściej jest to fundusz zrównoważony i obligacji, a więc nie agresywny akcji. Czas trwania takiej lokaty z funduszem jest zróżnicowany i trwa od 6 miesięcy do nawet 2-3 lat. Oferta kierowana jest przede wszystkim do początkujących inwestorów, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w inwestowaniu na rynku funduszy inwestycyjnych, albo też do tych inwestorów, którzy mają już dość nagłych spadków i wzrostów na tym rynku i chcą postawić na bezpieczniejsze inwestowanie. Jedynym warunkiem jest posiadanie odpowiednich środków finansowych, a są  to niemałe pieniądze. Banki, aby zdobyć jak największą rzeszę klientów na tym rynku przygotowały dla nich szereg bonusów w postaci premii od zysku, nagród i upominków rzeczowych. Najczęściej jednak upominki i nagrody kierowane są pod adresem osób zakładających długoterminowe lokaty strukturyzowane i na większe kwoty. Najlepszym wyborem lokaty z funduszem jest lokata roczna, bowiem zawsze może nam się coś nie spodobać, poza tym zawsze można znaleźć atrakcyjniejszą ofertę. I jeszcze jedno – przed założeniem jakiejkolwiek lokaty czytajmy regulaminy, chociażby po to, aby sprawdzić jakie można ponieść konsekwencje zerwania takiej umowy. Opcje są różne i na przykład w jednym banku możemy stracić wszystkie odsetki w innym połowę, a w jeszcze innym w ogóle nie stracimy.