Sektor budowlany

17 listopada 2011

 

Rynek pracy coraz bardziej się kurczy, a perspektywy na jego uzdrowienie są fatalne. Wprawdzie największą falę zwolnień odnotowano w okresie największego nasilenia kryzysu, ale teraz też nie jest lepiej. Na przykład już teraz szereg firm przygotowuje się już do grupowych zwolnień. Po prostu wiele firm niestety nadal nie radzi sobie z trudnościami i bankrutuje, a ich pracownicy powiększają grono bezrobotnych. Urzędy Pracy niewiele mogą bezrobotnym zaproponować, bowiem nie ma już takiego parcia na zatrudnianie nowych pracowników. Tymczasem bezrobotni oczekują pomocy i trzeba ich jakoś zagospodarować. Nie wszyscy chcą, czy też mają możliwości do zakładania własnego biznesu, tym bardziej, że o kredyty na działalność gospodarczą jest bardzo trudno. Takie kredyty na działalność mają w swojej puli urzędy pracy, ale tylko dla zarejestrowanych bezrobotnych w tych  urzędach i w zdecydowanie niewystarczającej kwocie. Niestety kredyty na działalność niełatwo jest teraz otrzymać, szczególnie na rozpoczęcie takiej działalności gospodarczej. Jeżeli firma nie jest zarejestrowana, jeżeli nie funkcjonuje co najmniej rok, banki nie chcą nawet na ten temat rozmawiać. Jedna z firm doradztwa finansowego pokusiła się o sprawdzenie banków, które mają w swojej ofercie kredyty na działalność dla firm dopiero raczkujących w tym biznesie. Okazało się, że tylko 5 banków ma takie kredyty dla początkujących w swojej ofercie. Są to bank BPS i jego \\\”Kredyt na dobry początek\\\” BGŻ , Lukas bank z \\\”Oferta dla posiadaczy oszczędności\\\” oraz PKO BP i Idea Bank z \\\”Kredytem na start\\\”. Nieco łatwiej jest o kredyt dla firm budowlanych, ale trzeba z kolei mieć solidny biznes plan firma budowlana

– Solidny biznes plan firma budowlana – i nie tylko – bardzo potrzebuje, bowiem łączy się to z otrzymaniem środków na działalność. I jeżeli jest to rzeczywiście dobry biznes plan firma budowlana może być spokojna. A budowlana dlatego, ponieważ jest to sektor naszej gospodarki, który stale się rozwija – stwierdził jeden z przedsiębiorców.

Ale banki mają też określone wymagania. Na przykład w banku BPS jest to limit w rachunku bieżącym i jest to kredyt udzielany na rok z możliwością przedłużenia na kolejne 12 miesięcy. Podobnie jest w BGŻ, z  tą tylko różnicą, że przedsiębiorca musi działać na rynku przynajmniej od roku. Poza tym, jak stwierdzono: \\\”bank przymknie oko i da nam pieniądze pod warunkiem udokumentowania, posiadania zdolności kredytowej przez cały okres finansowania przez bank, a także ustanowienia przez klienta odpowiedniego do podwyższonego poziomu ryzyka kredytowego, zabezpieczenia kredytu/pożyczki\\\”- powiedział znawca tego rynku. Niestety wielu bezrobotnych nie decyduje się na własny biznes i dla nich pozostają… szkolenia. Co roku z budżetu Europejskiego Funduszu Społecznego wydawane są wielomilionowe kwoty unijnych dotacji na szkolenia bezrobotnych. Tylko, że wymierne korzyści z takich szkoleń, czyli pieniądze, mają tylko firmy zajmujące się ich organizacją – bezrobotni pozostają przeszkolonymi bezrobotnymi.