Skomplikowana sytuacja

28 listopada 2011

Frustrująca sytuacja na giełdzie papierów wartościowych, nurkujące i podnoszące się z kolan indeksy, niepewność inwestorów, z pewnością nie pozostaje bez wpływu na rynek funduszy inwestycyjnych, który funkcjonuje na zasadzie naczyń połączonych z giełdą. Huśtawka nastrojów i wahania kursowe – tak najkrócej można byłoby scharakteryzować aktualną sytuację na tym rynku. Ale z pewnością do paniki jeszcze daleko, więc nie nalezy wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Tymczasem inwestorzy zastanawiają się na co postawić – ryzyko czy bezpieczeństwo? Duży zysk przy zwiększonym ryzyku, czy mniejszy ale pewny? Akcje czy obligacje? A może jedno i drugie? Wybranie najbardziej odpowiedniego dla siebie funduszu nigdy nie było łatwym zadaniem. Z analiz wynika, że do niedawna najlepiej wychodzili na tym interesie inwestorzy, którzy inwestowali w fundusze akcji, ale nie wszystkich spółek. Rozrzut jest znaczny i gdy jedne zarabiały duże pieniądze inne traciły. Takie jest jednak ryzyko w tej grze. Ale nie wszyscy lubią ryzyko i ci którzy wolą bezpieczniej inwestować stawiają na fundusze zrównoważone. I teraz to oni są górą. Może jednak warto zadać sobie pytanie dlaczego wielu inwestorów woli fundusze zrównoważone? Tymczasem odpowiedź jest prosta, ponieważ fundusze zrównoważone inwestują zarówno w akcje jak i obligacje, na których zazwyczaj się nie traci. Jest tylko niższy zysk, ale i niższe ryzyko, trzeba być tylko cierpliwym i na zysk poczekać.
– Ja staram się inwestować zarówno w fundusze akcji jak i fundusze zrównoważone, a bardziej szczegółowo w fundusze hybrydowe. Fundusze hybrydowe jak wiadomo zaliczają się do funduszy zrównoważonych ich cechą charakterystyczną jest fakt dość niskiego ryzyka, bowiem tak przedstawia się podział inwestowania w akcje oraz instrumenty dłużne powiedział jeden z inwestorów. 
To prawda, dlatego na rynku funduszy krąży opinia, że są to babskie fundusze- ponoć kobiety w swych decyzjach są bardziej pragmatyczne niż mężczyźni. Do tej samej grupy co fundusze zrównoważone, zaliczane są także inne fundusze o bardziej złożonej konstrukcji portfela. Na przykład zamknięte fundusze gwarantowane, które z kolei charakteryzuje termin likwidacji. To znaczy termin, w którym inwestor ma pewność, że kwota jaką uzyskał już go satysfakcjonuje. Można jeszcze do tego dodać, że na portfel funduszy gwarantowanych składają się papiery wartościowe oraz instrumenty pochodne. Tymczasem fundusze zrównoważone zyskują coraz więcej klientów, coraz większe jest nimi zainteresowanie i to bynajmniej nie jest zasługą TFI, które namawiają raczej swoich klientów na  bardziej agresywne – akcyjne inwestowanie, ale sytuacji jaka ostatnio panuje na rynku funduszy inwestycyjnych.