Trudne czasy

8 lutego 2012

W trudnych czasach przyszło nam żyć, bowiem kryzys wcale nas nie opuścił i co tu ukrywać żyje nam się ostatnio nie najlepiej. A ma być jeszcze gorzej bowiem rząd szykuje nam kolejne podwyżki. Ma zdrożeć paliwo, prąd i gaz i co za tym idzie produkcja i usługi. Zamrożone mają natomiast być płace oraz renty i emerytura. Polacy na razie są cierpliwi tylko jak długo?
Skoro jest coraz trudniej o pracę, skoro rynek pracy staje się coraz bardziej hermetyczny i brakuje wolnych miejsc, skoro zapowiada się, że będzie jeszcze mniej ciekawie, to może bierzmy sprawy w swoje ręce. Własny biznes staje się powoli alternatywą dla kurczącego się z miesiąca na miesiąc rynku pracy, a często jedynym wyjściem z tej sytuacji. Tymczasem z ostatnich badań wynika, że mimo trudnych czasów Polakom udało się zaoszczędzić ponad bilion złotych. Jak więc to się ma to stereotypu Polaków, jako narodu rozrzutnego i nie umiejącego pokierować swoimi finansami? Z tymi naszymi budżetami rodzinnymi nie jest więc tak źle. Polacy jednak umieją planować i wydawać pieniądze z głową. Jak się też okazuje potrafią kierować swoimi wydatkami i odkładać na przyszłość.
A skoro mowa o przyszłości, to w naszych finansach powinniśmy także uwzględnić fundusze emerytalne. Osoby, które nie myślą, że emerytura ich teraz nie dotyczy mogą mieć później pretensję tylko do siebie. W końcu to każdego czeka. Dlatego warto w naszych budżetach domowych uwzględnić również pieniądze na składki emerytalne. Oczywiście jak wszyscy płacimy taką składkę z urzędu, ale wiadomo nie do dziś co się z naszymi pieniędzmi dzieje, jak funkcjonuje polski system emerytalny i jakie są perspektywy na przyszłość. Dlatego póki nie zmieni się system – jak na razie nic na to nie wskazuje, mimo, że majsterkowiczów jest coraz więcej -, póki będziemy musieli w nim tkwić i liczyć na starość na marne grosze, powinniśmy brać sprawy w swoje ręce i równolegle ze składkami obowiązkowymi odkładać jakąś kwotę w wybranym funduszu czy też na przykład na indywidualnym koncie emerytalnym. Na przykład w funduszu commercial union, który póki co należy do jednych z najlepszych funduszy.
Można jeszcze do tego dodać, że commercial union w ramach programów emerytalnych proponuje swoim klientów: indywidualny program inwestycyjny, w którym miesięczna składka nie przekracza 100 złotych, program kapitalna przyszłość – 200 zł., ubezpieczenie – nowa perspektywa – 90 zł. I są to regularne miesięczne składki. Firma ta proponuje swoim klientom także fundusze inwestycyjne – 1000 złotych wpłaty jednorazowej i ubezpieczenie inwestycyjne bonus vip – wpłata jednorazowa w kwocie 10 000 złotych.