Zagraniczne Fundusze Inwestycyjne

4 lipca 2014

Zagraniczne Fundusze Inwestycyjne są alternatywą dla polskich funduszy. Czy warto w nie inwestować?

Większość Polaków stawia na polskie fundusze inwestycyjne. Takie instrumenty finansowe cechują się tym, że inwestują środki na polskiej giełdzie lub w polskie produkty finansowe. Wybór jest doprawdy bardzo szeroki, ale nie da się ukryć, że decydując się na polski fundusz nie mamy możliwości osiągania zysków z osiągnięć firm zagranicznych notowanych np. w Azji lub Ameryce Północnej. Do wyboru zagranicznych funduszy inwestycyjnych inwestorów popycha jednak nie tylko chęć zysku. Liczą się także kwestie walutowe. Jeśli mamy dużo oszczędności w dolarach, to możemy je wykorzystać właśnie po to, aby zainwestować w fundusz zagraniczny, bez konieczności kosztownego przewalutowania.

W materii zagranicznych funduszy klienci mają obecnie bogaty wybór i nie mogą na niego narzekać. Jak więc wybierać fundusze tego typu? Zasady są takie same jak w przypadku rodzimych funduszy. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, jaką taktykę inwestycyjną obiera dany fundusz. Najlepiej postawić na taki, który ma podobną taktykę do takiej, jaką  preferujemy w portfelu inwestycyjnym. Najlepiej w tym miejscu postawić na dywersyfikację, czyli równomierne połączenie funduszy dużego i niskiego ryzyka. Na co należy zwrócić największą uwagę przy takich inwestycjach? Wcześniej wspomnieliśmy o przewalutowaniu. Jeżeli mamy możliwość inwestowania w obcej walucie to bardzo dobrze i wtedy unikamy tego problemy. Niestety nie każdy ma taką możliwość i też nie każdy chce tak odbiera zyski. Kupując więc akcje zagranicznego funduszu należy pamiętać o różnicach kursowych. Może zdarzyć się (i zdarza się bardzo często) taka sytuacja kiedy nasz zagraniczny fundusz zarabia, a my mimo tego nie widzimy zysków na koncie. Odpowiedzialne są za to różnice kursowe, które mogą zjeść nawet najfajniejszy zysk. Dlatego też zaleca się już na samym początku zapytanie o to jaki spread będzie używany do rozliczania naszych transakcji. Dodatkowo, warto pamiętać, że zagraniczne fundusze również obejmuje podatek Belki.

Podsumowując, fundusze zagraniczne otwierają przed polskimi inwestorami morze nowych możliwości. Jest to świetna okazja do zarobku, ale należy pamiętać także o problemach związanych z różnicami kursowymi, gdyż mogą one zniszczyć nawet nasze największe ambicje zarobkowe.